Czym się kierować podczas wyboru mieszkania dla studenta?

Piotr Laskowski 14 października 2020

Sezon jesienny to czas wzmożonego poszukiwania mieszkań przez studentów. Choć miasta akademickie oferują wiele rozwiązań i możliwości, nie tak łatwo jest znaleźć odpowiedni lokal. Podpowiadamy, czym kierować się podczas poszukiwań i na co zwracać uwagę. Poniższe wskazówki przydadzą się zarówno studentom szukającym miejsca na wynajem, jak i inwestorom, którzy planują w tym celu zakupić nieruchomość.

LOKALIZACJA

Odpowiednia lokalizacja mieszkania ma kluczowe znaczenie. Większość studentów nie dysponuje swoimi samochodami, a  nawet jeżeli tak jest, codzienne przemieszczanie się jest absorbujące i kosztowne. Uczące się osoby chętniej korzystają z komunikacji miejskiej. Wybór mieszkania obok pętli tramwajowej lub autobusowej zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Jeszcze lepiej jest zamieszkać w pobliżu budynków uczelni, skąd w kilkanaście minut na zajęcia można dotrzeć pieszo.

CENA

Choć nie jest to normą, student pierwszego roku zazwyczaj dysponuje ograniczonym budżetem. Często więc, pierwszym kryterium branym pod uwagę jest cena wynajmu, a dopiero później lokalizacja. Oferty w konkurencyjnej cenie i z dobrą lokalizacją zostają wynajęte w pierwszej kolejności. Radzimy, aby poszukiwania rozpocząć w już w sierpniu lub we wrześniu, kiedy dostępny jest szeroki wybór.

WARUNKI

Bez wątpienia stan i atrakcyjność samego mieszkania będą w zdecydowanym stopniu wpływały na powodzenie oferty. Komfortowe warunki do nauki, sprzyjają skupieniu uwagi i koncentracji. Mieszkanie powinno być czyste, przytulne i w odpowiedni sposób wyposażone. Nie zaszkodzi, jeśli w kuchni znajdą się sztućce i naczynia. Ważnymi meblami jest wygodne krzesło i biurko, przy którym (chociaż w teorii) student będzie spędzał najwięcej czasu. Nie wolno zapomnieć o ważnej kwestii, jaką jest Internet. Dużym ułatwieniem będzie już zainstalowany i wliczony w koszta najmu. Samo połączenie powinno być szybkie i stabilne.

WSPÓŁLOKATORZY

Wszystko zależy od preferencji osobistych. Są ludzie, którzy mieszkając sami wiele tracą, ponieważ brakuje im towarzystwa. Z drugiej strony, osoby potrzebujące ciszy i spokoju, będą się męczyć, mieszkając z kimś innym. Tutaj nie znajdziemy złotej rady, są różne sytuacje. Ważne, aby w przypadku, kiedy mieszkanie będzie współdzielone, zwrócić uwagę na to, czy każdy lokator będzie miał wystarczającą przestrzeń i komfortowe warunki. 

UMOWA NAJMU

Bezwzględnie, każda umowa przed podpisaniem musi być dokładnie przeczytana. Obowiązkowe podpunkty to adres, opis mieszkania, wysokość czynszu, dane wynajmującego i protokół zdawczo-odbiorczy. Transparentność w tym zakresie jest bardzo ważna, dlatego tym bardziej zachęcamy do skorzystania z usług biura nieruchomości, któremu będzie można powierzyć wszelkie formalności.